ხელვაჩაურის საინფომაციო-საკონსულტაციო სამსახურის თანამშრომლები ჩაის პლანტაციების შესწავლას იწყებს
ჩაის პლანტაციების  მდგომარეობის შესწავლისა და აღდგენა-რეაბილიტაციისათვის გასატარებელი ღონისძიებების დაგეგმვის მიზნით ხელვაჩაურის საინფორმაციო-საკონსულტაციო სამსახურის თანამშრომლებმა  მუნიციპალიტეტში არსებული ჩაის პლანტაციები დაათვალიერეს. როგორც ადგილზე გასვლისას გაირკვა რაიონში ჩაის პლანტაციების მთლიანი ფართობი  800 ჰექტარს შეადგენს,  აქედან  86 ჰა აღდგენილია,  327 ჰა  რეაბილიტაციას ექვემდებარება,  ხოლო დანარჩენი 387 ჰა გატყევებულია და მისი რეაბილიტირება შეუძლებელია.
აგროსერვის ცენტრის კონსულტანტები  შპს „აჭარინვესტ ჩაი“-ს საქმიანობასაც გაეცნენ ჩაის ნედლეულის მიღება - გადამუშავების მდგომარეობის შესწავლის მიზნით.  კომპანიას ორი მიკრო ფაბრიკა გააჩნია- ერთი სოფელ მარადიდში, რომელიც დღეღამეში  2 ტონამდე ნედლეულს აწარმოებს და  მწვანე ჩაის უშვებს, მეორე კი დაბა ხელვაჩაურში, რომელიც  5 ტონამდე ნედლეულს ამუშავებს და  შავი ბაიხის ჩაის აწარმოებს.  ამ კომპანიას 26 ჰა ჩაის პლანტაცია არენდით აქვს აღებული, სადაც სეზონურად 200-დე ადამიანი ჰყავს დასაქმებული.
ხელვაჩაურის საინფორმაციო-საკონსულტაციო სამსახურის თანამშრომლებმა ასევე მოინახულეს ორთაბათუმში არსებული მიკრო ფაბრიკა, რომელიც ი/მ ნუგზარ სურმანიძეს ეკუთვნის. სურმანიძეს ამ სეზონზე 3 ტონამდე ჩაის ნედლეული აქვს მიღებული. როგორც მასთან საუბრისას გაირკვა, ინდმეწარმეს არ გააჩნია საკმაო ფართობის ჩაის პლანტაცია, რომ  ჩაის წარმოება გაზარდოს.

The employees of Khelvachauri Informational-Consultative Service Center commence studying the tea plantations
The employees of Khelvachauri Informational-Consultative Service Center visited all the tea plantations in the municipality in order to study and plan methods to restore the plantations.  As the specialists have found out there are 800 acres of tea plantation in total, from which 86 acres has been restored already, 327 acres could be rehabilitated and other 387 acre of tea plantation has ran wild.
Agro Service Center Specialist also got acquainted with the works of “Ajarinvest tea” LTD in order to study the processing of tea raw material. Company possesses two micro factories one in Maradidi and another in Khelvachauri. The first factory has been manufacturing up to 2 tons of raw material in a day and has been producing green tea, while the second one has been manufacturing up to 5 tons and has been producing the black tea. Company rent 26 acres of Tea plantation, where approximately 200 people have been employed in the season.
The specialists of Khelvachauri Informational-Consultative Service Center visited the micro factory in Ortabatumi as well, which belongs to Nugzar Surmanidze. His factory received 3 tons of tea raw materials at this season. As Surmanidze stated, he has no enough area to increase the production of tea.