აგროსერვის ცენტრის სპეციალისტებმა ციტრუსის გადამამუშავებელ-შემფუთავი საწარმოები მოინახულეს
ხელვაჩაურის საინფორმაციო-საკონსულტაციო სამსახურის სპეციალისტები იწყებენ ციტრუსოვანთა გადამამუშავებელ-შემფუთავი საწარმოების მონიტორინგს, რომლებიც ბიზნესმენებმა სახელმწიფოსგან სიმბოლურ ფასად- 1 ლარად შეიძინეს. მათ ორთაბათუმში, განთიადსა და მახინჯაურში მშენებარე საწარმოები მოინახულეს.
როგორც ადგილზე მისვლისას გაირკვა, ორთაბათუმში ნუგზარ სურმანიძის და ზია ჩხაიძის ციტრუსის კერძო გადამამუშავებელ და შემფუთავ საწარმოებში უკვე დამონტაჟებული და გამართულ მდგომარეობაშია ნაყოფის დამხარისხებელი დანადგარები და სხვა მოწყობილობანი. რაც შეეხება მახნიჯაურს იქ შპს „ციტროს“ მშენებარე გადამამუშავებელ-შემფუთავი საწარმო იფუნქციონირებს, სადაც უკვე მიმდინარეობს დანადგარების მონტაჟი, საბრუნავი და სარეალიზაციო ყუთების მომარაგება. საწარმოს თანამესაკუთრის ბიზნესმენ თენგიზ ცხადაძის განმარტებით, ისინი 1500 ტონა ციტრუსის უკრაინაში, ხოლო 600 ტონის რუსეთში შეტანას გეგმავენ, რაზეც შეკვეთა უკვე მიღებული აქვთ. ცხადაძის კომპანიამ უკრაინაში ამ სეზონზე 40 ტონა ხურმა და 20 ტონა ფეიხოას ნაყოფიც გაგზავნა. რაც შეეხება განთიადს იქ გადამამუშავებელ-შემფუთავი საწარმოს მშენებლობა ინტენსიურად მიმდინარეობს და საწარმოს გახნას სეზონისთვის ვარაუდობენ.

Specialists of Agro Service Center visit citrus processing and packing enterprises
Specialists of Khelvchauri Informational-Consultative Service Center commence monitoring of citrus fruit processing and packing enterprises, which businessmen purchased from state in symbolic price-1Gel. Specialists visit enterprises in Ortabatumi, Gantiadi and Makhinjauri.
They observe enterprises of Nugzar Surmanidze and Zia Ckhaidze in Ortabatumi, where all facilities for fruit processing have been installed. After that, specialists visited “Citro” LTD in Makhinjauri, where citrus fruit processing and packing enterprise will soon begin operating as far as installation of different equipment is finished. As the co-owner of the company businessman Tengiz Tskhadadze states, according to the received order company plans to export 1500 tons of citrus in Ukraine and 600 tones in Russia, where they already exported 40 tons of persimmon and 20 tons of Pheikhoa at this season. Agro Service Center specialists visited ongoing works in citrus processing and packing enterprise in Gantiadi as well which by the beginning of citrus season will begin operating.