ბათუმის საინფორმაციო-საკონსულტაციო სამსახურის თანამშრომლები ფერმერს დაეხმარნენ
ბათუმის საინფორმაციო-საკონსულტაციო სამსახურის თანამშრომლები აგრძელებენ შეხვედრებს ფერმერებთან მათი ინფორმირებულობის უზრუნველყოფისა და რაიონში სოფლის მეურნეობის განვითარების ხელშეწყობის მიზნით. ამჯერად, ისინი ახალშენის ყოფილი ციტრუსის მეურნეობის მფლობელს შეხვდნენ. ფერმერმა აგროსერვის ცენტრის კონსულტანტებს თხოვნით მიმართა შეესწავლათ ახალშენის ტერიტორიაზე არსებული სატბორე მეურნეობისათვის განკუთვნილი აუზები, სადაც ის საკალმახე და კალმახის სანაშენე მეურნეობის მოწყობას, ასევე ტერიტორიის მიმდებარედ თევზის კიდევ ერთი სახეობის ლოქოს მოშენებას გეგმავდა.
აუზებისა და წყლის სათავის დათვალიერების შემდეგ აგროსერვის ცენტრის სპეციალისტებმა დაადგინეს, რომ წყლის ტემპერატულური თვისებები ვერ აკმაყოფილებდა კალმახის მოშენებისათვის საჭირო ოპტიმალურ მოთხოვნებს. ფერმერს, ასევე არ აღმოაჩნდა აღნიშნულ სფეროში სამუშაო გამოცდილება, საჭირო ცოდნა და ფინანსური რესურსი. ბიზნეს–გეგმა კი, რომლითაც ის კრედიტის გამოტანას გეგმავდა ვერ აკმაყოფილებდა იმ მოთხოვნებს, რომელიც საჭიროა „შეღვათიანი აგრო კრედიტის“ პროგრამით სარგებლობისათვის.
ტერიტორიის დათვალიერებისას ბათუმის საინფორმაციო-საკონსულტაციო სამსახურის თანამშრომლებმა შეამჩნიეს, რომ აუზები, რომლებიც ამჟამად ბუნებრივი, ნოყიერი მიწით ე.წ. შლამით არის დაფარული სასათბურე მეურნეობის გასაკეთებლად იყო ვარგისიანი და მათ ფერმერს შესთავაზეს, რომ აღნიშნული ტერიტორია ბოსტნეული კულტურების გასაშენებლად გამოეყენებინა. მათ ფერმერი საქართველოს ფერმერთა ასოციაცია „ეკო ფერმას“ დააკავშირეს. ასოციაციის ხელმძღვანელობამ სურვილი გამოთქვა ფერმერს ბოსტნეული კულტურების, კერძოდ კი სალათის ფოთლების სასათბურე მეურნეობის მოწყობაში დაეხმაროს.
„აგროსერვის ცენტრის“ დირექტორის მოადგილე ედვარდ ფუტკარაძის განცხადებით, საინფორმაციო–საკონსულტაციო სამსახური მომავალშიც უზრუნველყოფს ფერმერებს ბიზნესის დაწყებისათვის საჭირო ინფორმაციით.

The employees of Batumi Informational-Consultative Service Center help the farmer
The employees of Batumi Informational-Consultative Service Center continue meetings with the farmers in order to provide them with information and to support development of agriculture in the region. They met with the owner of former citrus farm in Akhalsheni in order to examine the pools where farmer planned to build a trout farm.
After examining the pool and main water source specialists have ascertained that water temperature features doesn’t comply the optimal requirements of trout breeding. Beside this, farmer had no working experience, knowledge or financial resources to build the trout farm. The business plan by which farmer planned to withdraw the loan didn’t match the requirements of ‘Preferential Agro Credit” program as well.
After looking around the territory consultants of Agro Service Center have noticed that pools which has been covered by the natural silt was useful for building the greenhouse and offered farmer to use the territory for construction of greenhouse. Farmer has been contacted with the farmers’ association “Eco Ferma” by the specialists, whose owner expressed willingness to help farmer arrange the vegetable, in particular lettuce leaves greenhouse.
According to the deputy director of Agro Service Center Eduard Phutkaradze, the employees of Informational-Consultative Service Center will continue providing farmers with the necessary information to start the business in the future as well.