ხელვაჩაურის საინფორმაციო-საკონსულტაციო სამსახურის თანამშრომლებმა სოფელ ჭარნალში ფერმერული მეურნეობა მოინახულეს
ხელვაჩაურის საინფორმაციო-საკონსულტაციო სამსახურის თანამშრომლები აგრძელებენ მუნიციპალიტეტში ფერმერული მეურნეობების მონახულებას. ამჯერად, ისინი ფერმერ ნოდარ გელაძის მეურნეობას სტუმრობდნენ. გელაძეს 1 ჰა სავარგულზე გაშენებული აქვს მრავალწლიანი ნარგავები, საიდანაც ციტრუსს ყველაზე დიდი ადგილი უჭირავს. აქვს ფორთოხალი, ვაშინგტონი, ლიმონი, კივის ხუთი და ხურმის რამდენიმე ჯიში, ასევე აქვს თესლოვანი და კურკოვანი ხეხილი, კაკლისა და თხილის სხვადასხვა ჯიშები, მოჰყავს ბოსტნეული კულტურები.
ნოდარ გელაძე მრავალწლიანი ნარგავების ნერგების გამოყვანასა და მყნობას თავად აწარმოებს. აქვს ხურმის, კივის, ციტრუსის, თესლოვანი და კურკოვანი ხილის საძირეები. ფერმერი მის მიერ გამოყვანილ სხვადასხვა ჯიშის მცენარეთა ნერგებს მეზობლებსა და დაინტერესებულ პირებს უსასყიდლოდ ურიგებს. გელაძეს თავის ნარგავებში დროულად შეაქვს მინერალური და ორგანული სასუქები, ასევე დროულად ატარებს მავნებელ-დაავადებების წინააღმდეგ ბრძოლის ღონისძიებებსაც. ამის გამო მის მიერ მოშენებული ნარგავები ვიზუალურად კარგად გამოიყურება და მსხმოიარობაც დამაკმაყოფილებელია.
საინფორმაციო-საკონსულტაციო სამსახურის თანამშრომლების განსაკუთრებული ყურადღება მიიპყრო კივის ნერგების მოვლა-პატრონობამ. როგორც ფერმერი აცხადებს, ერთი ძირიდან ის საშუალოდ 300 კგ-მდე ნაყოფს იღებს. იგი გაერთიანებულია სოფელ ჭარნალში შექმნილ ფერმერულ გაერთიანებაში და მომავლისთვის ფიქრობს საკუთარი მეურნეობის გაფართოებას.

The employees of Khelvachauri Informational-Consultative Service Center visited farming in village Charnali
The employees of Khelvachauri Informational-consultative Service Center continue visited the farming in municipality. In this case, they visited the farming of Nodar Geladze, 1 hectare land covered by the perennials, from which biggest part is of a citrus.  Farmer Geladze has orange, lemon, five varieties of Kiwifruit and several varieties of persimmon, as well as stone-fruits, seed-fruits, different varieties of walnut and nut-tree. He also produces the vegetables.
Nodar Geladze makes the grafting and producing the saplings of perennials on his own and owns the mother plants of Kiwifruit, citrus, stone-fruits and seed-fruits. He gives newly-produced saplings of his to the neighbors and all interested people with free of charge.  Geladze fertilizes his land with organic and mineral fertilizers and makes the measures against pests on time. In consequence of it, the productivity and visual appearance of his plants are satisfactory.
Special attention of the Agro Service Center specialists was paid to the care of Kiwifruit saplings. According to the farmer the averege productivity for one Kiwifruit tree is 300 KL. Nodar Geladze is in farmers’ cooperative in village Charnali and plans to expand his own farming in the future.