„ვითიბი ბანკი ჯორჯია“ აგრო კრედიტებს მხოლოდ ახალი საწარმოების დასაფინანსებლად გასცემს
„აგროსერვის ცენტრი“-ს ბათუმის საინფორმაციო-საკონსულტაციო სამსახურის თანამშრომლები აგრძელებენ შეხვედრებს საბანკო სექტორი წარმომადგენლებთან. ამჯერად, ისინი „ვითიბი ბანკ ჯორჯია“-ს ბათუმის რეგიონალური ფილიალის, საკრედიტო განყოფილების უფროსს შეხვდნენ. შეხვედრაზე „შეღავათიანი აგროკრედიტის“ პროექტის ფარგლებში სესხების გაცემის პირობებსა და ამ მხრივ ბანკში არსებულ მდგომარეობაზე ისაუბრეს.
როგორც ცნობილია „ შეღავათიანი აგროკრედითის“ პროექტი სამ კომპონენტიანია. „ვითიბი ბანკი“ კი სესხებს მხოლოდ მესამე კომპონენტის ფარგლებში გასცემს, რაც ახალი სასოფლო-სამეურნეო საწარმოების დაფინანსებას ითვალისწინებს. სესხი 3%-იანია და ის 7 წლის ვადით ერთ მილიონ ლარამდე გაიცემა. „ვითიბი ბანკ“-ში ამ დრომდე შესული საკრედიტო განცხადებებიდან მხოლოდ სამი განიხილეს. აქედან,ორის ავტორს ბანკმა სესხის იმაზე ნაკლები რაოდენობა შესთავაზა, ვიდრე ამას მოქალაქე ითხოვდა. რის გამოც ფერმერებმა აგროკრედიტის აღებაზე უარი განაცხადეს. ამ და სხვა მიზეზების გამო ბანკს აგროკრედიტი ამ დრომდე არ გაუცია. როგორც საკრედიტო განყოფილების უფროსი ნესტან აბაშიძე აცხადებს, ფერმერები ვერ აკმაყოფილებენ ბანკის მოთხოვნებს. კერძოდ, კი მათ არ შეუძლიათ სესხის უზრუნველყოფა, მასში თანამონაწილეობა, რაც ფერმერის მხრიდან პროექტის 20 % დაფინანსებას მოითხოვს და არ გააჩნიათ აგროსფეროში მუშაობის გამოცდილება.
შეხვედრა „აგროსერვის ცენტრი“-ს ბათუმის საინფორმაციო-საკონსულტაციო სამსახურის თანამშრომლებსა და „ვითიბი ბანკ ჯორჯია“-ს საკრედიტო განყოფილების უფროს შორის არაფორმალური იყო. „აგროსერვის ცენტრი“-ს თანამშრომლები აგროკრედიტებთან დაკავშირებით საბანკო სექტორში არსებულ მდგომარეობას ფერმერთა დასახმარებლად იკვლევს.

VTB Bank Georgia issues agro loans only for financing the establishment of new enterprises
The employees of Batumi Informational-Consultative Service-Center of “Agro Service Center” continue meetings with the representatives of banking sector. Last time they met with the director of credit department of “VTB Bank Georgia” Batumi regional branch. They talked about the conditions of loans which should be granted within the frame of “Preferential Agro Credit” project and the situation in regard to the project in VTB bank.
As it is known, the “Preferential Agro Credit” project includes three components, but VTB bank issues agro loans only for the third component which includes funding the establishment of new agricultural enterprises. The percentage rate for agro loans is 3 and it would be granted for 7 year period. The amount of agro loan could be up to 1 million GEL. By that time only three credit applications were considered in VTB bank from the all received applications, from which the owners of two were offered agro loan with the less amount than they demanded. As VTB bank offered the less amount of agro loan than the farmers needed unsatisfied farmers denied withdrawing the loan. VTB bank issued no agro credit till now because of above-stated and other kinds of reasons. As the head of Credit Department Nestan Abashidze states, farmers cannot meet the bank's requirements. In particular, they cannot provide the loan and finance it with 20 percent by themselves. They also have no particular work experience in agro sphere.
The meeting between the employees of Batumi Informational-Consultative Service Center of “Agro Service Center” and the head of credit department of “VTB Bank Georgia” was informal. The employees of “Agro Service Center” study the current situation in banks in regard to the agro loans to help farmers.