საადრეო მანდარინის ბაღების გაშენების ხელშეწყობა გრძელდება
აჭარის სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ქვეპროგრამის ფარგლებში საადრეო მანდარინის ბაღების გაშენების ხელშეწყობა თანადაფინანსების პრინციპით გრძელდება. ქვეპროგრამის მიზანია საადრეო მანდარინის ბაღების გაშენება, ინტენსიური ტექნოლოგიების დანერგვის ხელშეწყობა, დაბალმოსავლიანი და ძველი ამორტიზირებული მანდარინის ბაღების პერსპექტიული და ექსპორტზე ორიენტირებული საადრეო ჯიშებით ჩანაცვლება და შესაბამისად მეციტრუსე ფერმერთა და აგრომეწარმეთა ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესება.
აღნიშნული ქვეპროგრამით ქობულეთისა და ხელვაჩაურის მუნიციპალიტეტში 40 ფერმერი ისარგებლებს, რომლებიც 7 ჰა-ზე გააშენებს 7000 ძირ საადრეო მანდარინის ნერგს. ფერმერებს ასევე გადაეცათ, აზოტიანი მინერალური სასუქი, კომბინირებული მინერალური სასუქი NPK და თანამედროვე ტექნოლოგიებით დამზადებული ორგანული სასუქი. საადრეო მანდარინის გაცემის პროცესს დღეს სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლაშა კომახიძე და მინისტრის მოადგილე ავთანდილ მესხიძე დაესწრნენ

The process of cultivation of early citrus orchards is ongoing
Ministry of Agriculture of Ajara is continuing a co-financed sub program, within the cultivation of early citrus orchards. The aim of sub-program is to cultivate the mandarin gardens, support of the intensive promotion of technologies, replacement of old, low harvested varieties with export-oriented high queality production. The goal of the project is to support the local farmers and increase their economical wealth conditions.
With the mentioned project will benefit 40 farmers, from Kobuleti and Khelvachauri municipality, on 7 ha they will cultivate 7000 early mandarin seedlings.
Within the project farmers received nitrogenous fertilizer mineral, mineral fertilizer NPK and organic fertilizer, produced with the modern technologies.
Minister of Agriculture of Ajara Lasha Komakhidze and Deputy Minister of Agriculture of Ajara Avtandil Meskhidze attended the process of the issuance of early tandarin.