აჭარის სოფლის მეურნეობის მინისტრი აგროსერვის ცენტრს ეწვია
დღეს, ა(ა)იპ აგროსერვის ცენტრის ჩაქვისა და გვარას ფილიალს აჭარის ა/რ სოფლის მეურნეობის ახალი მინისტრი, ლაშა კომახიძე ეწვია, აგროსერვის ცენტრის დირექტორმა ახალ მინისტრს წარუდგინა თანამშრომლები და გააცნო აგროსერვის ცენტრის საქმიანობა.
მინისტრმა დაათვალიერა ჩაქვის ციტრუსოვანთა და გვარას ვაზისა და ხეხილის სანერგე მეურნეობა, გაეცნო სამეცნიერო კვლევების მნიშვნელობას სანერგეებისთვის, ასევე მოინახულა მაღალ ტექნოლოგიური ტკბილი წიწაკის და მარწყვის სასათბურე მეურნეობა.
შეხვედრა კითხვა პასუხის რეჟიმში წარიმართა. ,,ჩვენ გავაგრძელებთ იმ პროექტების განხორციელებას, რომელიც დაწყებული გვაქვს, აგვისტოს თვიდან აქტიურად დავიწყებთ მუშაობას 2017 წლის პროგრამების შემუშავებაზე, მოხდება ყველა მნიშვნელოვანი საკითხის ანალიზი და საჭიროების შემთხვევაში ასახული იქნება მომავალი წლის პროექტებში’’- განაცხადა ა(ა)იპ აგროსერვის ცენტრში თანამშრომლებთან შეხვედრისას მინისტრმა.
ლაშა კომახიძის სახელს უკავშირდება ისეთი მნიშვნელოვანი პროექტები, როგორიცაა სასოფლო ექსტენციის მოდელის შექმნა აჭარაში. იგი ჩართული იყო სასოფლო სამეურნეო კოოპერატივების განვითარებაში, რის შედეგადაც შეიქმნა 77 კოოპერატივი 7 მლნ. ევროზე მეტი დაფინანსებით, ხოლო 350-ზე მეტ ფერმერს შემოსავალი უშუალოდ 60-70 %-ით გაეზარდა.

New minister of Agriculture of Ajara visited Agroservice centre
Today, Lasha Komakhidze, the new minister of Agriculture of Ajara visited Agroservice centre. Gocha Beridze, director of Agroservice centre presented new minister of agriculture to colleagues and he introduced the activities of the centre to the minister.
Meeting was held in question-and-answer session. “We are continuing to implement those projects, what we already started, from August we will start to work on the projects for 2017, all important issues will be analyzed and reflected in upcoming projects”. – said the minister.
The Minister visited Chakvi citrus nursery thrifts and vine and fruit trees thrifts in Gvara, Minister was introduced to the importance of scientific research in nurseries. He also visited high technology sweet pepper and strawberry greenhouse.
The name of Lasha Komakhidze is connected with the very important projects like establishing extensial model of rural development in Ajara. He has been working in this direction for years. He implemented EU project ENPARD in the frames of United Nations Development Program. Participated in development of Agriculture cooperatives, as a result of which 77 cooperatives were established and funded with more than 700 000 Euro; by the way income of more than 350 farmers was increased by 60-70%.